АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
24
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Зголемен бројот на работници во индустријата во август
30.09.2013 | 14:16
Извор: Нетпрес
Прочитано: 191 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Индексот на бројот на работниците во индустријата во август оваа година во однос на истиот период лани изнесува 101,6, што е зголемување од 1,6 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во август оваа година, во однос на август 2012 година, бележи пораст од 8,2 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од еден отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 1,9 отсто.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во август оваа година, во однос на август лани, бележи пораст кај Енергија за 7,5 отсто, Капитални производи за 0,3 отсто, Трајни производи за широка потрошувачка за 2,8 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2,4 отсто, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2,2 отсто.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари-август оваа година, во однос на периодот јануари-август лани, изнесува 100,7, што е пораст за 0,7 отсто.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
КРИМИ ХРОНИКА
Расветлено убиството на старецот од неготинско
Против триесет и осумгодишниот С.В. од село Пепелиште, неготинско е поднесена кривична пријава под сомнение дека е убиецот на осумдесет и шестгодишниот Вељо А. од истото село, чие безживотно тело со траги на насилство беше пронајдено вчера на селските гробишта.
23.08.2014, 16:34


МАКЕДОНИЈА
Пуштен во употреба реконструираниот пат меѓу Горно и Долно Лакочереј
Претседателот на Владата Никола Груевски денеска престојуваше во работна посета на Охрид, при што на свечен начин го предаде во употреба новореконструираниот локален пат што ги поврзува селата Горно и Долно Лакочереј.
23.08.2014, 16:32


МАКЕДОНИЈА
Груевски во обиколка на локациите за промоција на културно наследство и туризам
Заедно со министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска, премиерот Никола Груевски оствари посета на локациите низ Охрид каде се завршени или е во тек реализацијата на проекти насочени за промоција на богатото културно наследство во градот, но и за унапредување на културниот туризам во регионот.
23.08.2014, 16:27


МАКЕДОНИЈА
Доставени мерки до градинките за превенција од жолтица
Министерството за труд и социјална политика ги достави мерките за превенција од жолтица утврдени од Комисијата за заразни болести до детските градинки.
23.08.2014, 16:15


ОХРИД
Реализацијата на марината и пешачката патека до Канео почнува во 2015
Дел од инфраструктурните проекти значајни за Охрид, кои се дел од програмата на Владата е и изградбата на пешачка патека од центарот на Охрид од пристаништето до зад Свети Јован Канео, изјави премиерот Никола Груевски по пуштањето во употреба на реконструираниот локален пат од горно до долно Лакочереј, Охридско.
23.08.2014, 16:13

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Која е Лејди Ал Каеда: ИСИЛ ја барале иконата на џихадот во замена за убиениот американски новинар!
Џихадистите барале од САД да ја ослободат терористката Аафија Сидики, која моментално е во затвор по...
АНАЛИЗА
Убиството на Џејмс Фоли – мајсторскa лекција за моќта на џихадистичката Пи-Ар машина
ТАЛИН
Скандал: Првата дама на Естонија го изневерува сопругот со многу помлад маж!
ИРАК
Потребата го менува законот: Терористи ќе им помагаат на Американците во борбата против Исламската држава
ФЕРГУСОН
Видео (18+): Полицијата изрешета уште едно црно момче во Фергусон!

ВИДЕО ВЕСТИ

Вознемирувачко видео: Влегол во лифт, избодел двајца мажи со нож и си заминал!
Инцидентот се случил во градот Нангбо во Џеганг, приморска провинција во источна Кина.
САД
Која е Лејди Ал Каеда: ИСИЛ ја барале иконата на џихадот во замена за убиениот американски новинар!
ГРЦИЈА
ВИДЕО: Земјотресот во Грција ги исплаши туристите
ЕБОЛА
Јавноста збунета: Контроверзен говор на докторот излечен од ебола!

ФОТО  
Овие фотографии ќе ви го скршат срцето: Хоророт во Газа по бомбардирањето од Израел

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
СКОПЈЕ
Еве зошто во моментов врие од полицајци во Сити Мол
ХАЛКИДИКИ
Паника меѓу туристите: Ајкула од три метри уловена на Халкидики
СВЕТ
Пророштвото на Баба Ванѓа: Русинот Владимир ќе биде господар на светот! Дознајте што не очекува се' до 5078-та година!
МАКЕДОНИЈА
Две скопјанки и битолчанка најбарани проститутки на јахтите во Црна Гора
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2014 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: